بست ابزار
No products in the cart.

ذغال دریل

ذغال دریل

لوازم و ابزارهای صنعتی، دنیای بسیار بزرگی دارند؛ دنیایی که تصور آن برای ما آسان نیست و نکات مختلف ریز و درشت موجود در آن، می‌تواند کارکرد یک وسیله را تغییر داده و تاثیرات گسترده و مهمی بر روی نتیجه نهایی کار بگذارد. یکی از لوازمی که امروز قرار است درباره آن به بحث و گفتگو پرداخته و ویژگی‌های مثبت و منفی آن را بررسی کنیم، دریل نام دارد. دریل‌ها انواع مختلفی دارند و از اجزای مختلفی نیز تشکیل شده‌اند. یکی از اجزای اصلی دریل‌ها، ذغال دریل است.

اگر برای شما نیز این سوال شکل گرفته که ذغال دریل چیست و چه استفاده‌ای از آن می‌شود، بهتر است تا این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. شناخت دریل‌ها، انواع دریل و در نهایت اجزای مختلف آن مانند ذغال، به ما در استفاده بهتر از آن کمک می‌کند. برخی از دریل‌ها از مکانیزمی استفاده می‌کنند که در آن نیازی به ذغال نخواهد بود، اما در نمونه‌هایی که در ساخت آن‌ها از ذغال دریل استفاده شده، این وسیله تبدیل به عضوی اساسی و مهم در کارکرد کلی دریل شده و می‌تواند تعیین کننده ما باشد. در ادامه این مقاله به بررسی انواع ذغال پرداخته و موارد استفاده از هر کدام را بررسی می‌کنیم، همچینین علائم مختلف تمام شدن آن را مطالعه کرده و با یاد گرفتن تمامی این موارد، روش استفاده خود از این لوازم را بهبود می‎‌دهیم.


🔷 🔷جهت مشاوره و اطلاع از قیمت انواع دریل شارژی 021-66730045 🔷 🔷


انواع ذغال دریل

انواع ذغال دریل

قبل از آن که به سراغ انواع ذغال دریل رفته و ویژگی‌های مختلف آن را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید اطلاعاتی کلی درباره این بخش از دریل به دست آورده و بدانیم که چگونه می‌توان استفاده درستی را از این لوازم داشت. پی از فرا گرفتن ویژگی‌های اصلی ذغال دریل و دانستن کارایی اصلی آن، می‌توانیم انواع ذغال دریل را بررسی کنیم. ذغال دریل در ساده‌ترین تعریف، قطعه‌ای است که سبب ارتباط ساده و بهتر میان اجزای متحرک و اجزای ثابت دریل می‌شود. این قطعه از جنس فلز ساخته نشده اما رسانا است و این ویژگی، در طراحی دریل به کمک طراحان آمده و کار را برای این دسته از افراد، راحت‌تر می‌سازد. در دریل‌هایی که از شیوه موتور جریان مستقیم استفاده می‌کنند، سالم بودن دریل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شما باید دائما طول عمر این قطعه را چک کرده و از بابت این مسئله، مطمئن شوید.

ذغال‌های دریل به چهار دسته اصلی تقسیم می‌شوند: ذغال گرافیتی، ذغال الکترولیتی، ذغال رزین‌دار و ذغال فلزی. قدیمی‌ترین نوع ذغال‌ها ذغال‌های گرافیتی هستند که از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده اما در سمت دیگر داستان، سرعت گردش پایینی دارند. ذغال‌های الکترولیتی نیز درست به مانند ذغال‌های گرافیتی، از سرعت کمی برخوردار بوده که این مسئله سبب می‌شود تا برای دریل‌های کوچک‌تر مناسب باشند. ذغال رزین‌دار نیز گونه دیگری از ذغال‌های دریل محسوب می‌شود که مقاومت بسیار بالایی در برابر جریان الکتریکی داشته و از استحکام فیزیکی بسیار بالایی نیز برخوردار است. ظاهر صابونی مانند این لپتاپ سبب تفاوت ظاهری آن با دیگر ذغال‌ها می‌شود. انتخاب ذغال مناسب بر اساس نیازها و فواید آن، موضوعی بسیار با اهمیت بوده و می‌تواند سرنوشت پروژه کاری ما را تغییر دهد.

خرید ذغال دریل

علائم تمام شدن ذغال دریل

از انجایی که دریل یکی از مهم‌ترین ابزارهای کار است، پس گوش به زنگ بودن برای پیشگیری از مشکلات احتمالی که در کارکردش خلل ایجاد می‌کنند منطقی به نظر می‌رسد؛ علائم زیر نشان دهنده نیاز ابزار برای تعویض ذغال دریل هستند که اهمیت دادن به این موارد تاثیر به سزایی در کارکرد ابزار دارند.

🔶 ضعیف شدن عملکرد دریل:

با فرسوده شدن ذغال عملکرد فنی دریل کاهش می‌یابد و ممکن است سرعت چرخش موتور دریل کم شده و حتی برای استفاده از دریل مجبور به تکان دادن ناگهانی آن شوید.

🔶  بوی سوختگی:

بوی سوختگی دریل در هنگام استفاده از آن، یکی از علائم رایج برای فرسودگی و تخریب کامل ذغال دریل است که باعث ایجاد اصطکاک بین قطعات دریل می‌شود.

🔶  ایجاد جرقه:

در حالی که جرقه زدن در ابزار برقی امری رایج است، اما جرقه‌های مکرر (که از طریق دریچه خنک کننده دریل قابل مشاهده هستند) می‌تواند علامتی برای اتمام ذغال باشد.

🔶 از کار افتادن یا عملکرد نامنظم دریل:

یکی دیگر از علائمی که مشخصا می‌تواند نشان دهنده اتمام ذغال دریل باشد، این است که در حین کار ناگهان دستگاه خاموش شود. با مشاهده این علامت و قبل از چک کردن هر قطعه‌ای از دریل بهتر است که به سراغ ذغال رفته و آن را بررسی کرد.

نحوه تعویض ذغال دریل

زمان تعویض ذغال دریل

ذغال یک قطعه مصرفی است و طبیعتا باید بعد از مدتی استفاده (ترجیحا قبل از تمام شدن کامل) تعویض شود. بسیاری از افراد، تا زمانی که ذغال تمام شود و دیگر کارایی خود را از دست دهد، اقدام به تعویض ذغال نمی‌کنند که این امر باعث به بار آمدن آسیب‌هایی در دریل می‌شود که شاید جزئی باشند اما در طول عمر دریل بی‌شک تاثیر گذار خواهند بود. برای اطلاع از اتمام ذغال علائم و روش‌هایی وجود دارد. بکی از مهم‌ترین علائم اتمام ذغال جرقه زدن آن است و همچنین کاربردی‌ترین روش برای پیشگیری از بروز مشکلات، چک کردن ذغال به صورت دستی (بسته به استفاده اما ترجیحا ماهی دوبار) است؛ مگر اینکه دریل دارای فیوز هشدار اتمام باشد، در این صورت خود ابزار، کاربر را در جریان وضعیت ذغال گذاشته و زمان تعویض ذغال را مشخص می‌کند.

در هنگام بررسی ذغال دریل باید به نکاتی مانند: رنگ غیر عادی، خردگی، فرسودگی، خرابی فنر توجه کرد. در صورت مشاهده هرکدام از این موارد تعویض ذغال ضروری است، زیرا در صورت توجه نکردن به این نکات احتمال آسیب دیدن آرمیچر دستگاه و نیاز پیدا کردن به تعویض آن وجود دارد. لازم به ذکر است که تعویض ذغال هزینه بسیار کمتری نسبت به تعویض آرمیچر خواهد داشت.

نحوه تعویض ذغال دریل

معمولا مارک‌های مختلف دریل باعث تغییری در ساختار اصلی آن‌ها نمی‌شود. همین امر باعث شناخت راحت‌تر و کارایی بیشتر میشود. کاربران می‌توانند بسته به تخصصشان اقدام به تعویض ذغال کنند. این کار معمولا به دو شیوه انجام می‌گیرد (لازم به ذکر است، نکاتی که یادآوری می‌شوند شاید کوچک به نظر برسند اما دفعات زیادی به خاطر فراموشی همین نکات کوچک خسارت‌هایی چه از لحاظ مالی چه جانی به کاربر وارد شده که برخی از آن‌ها جبران ناپذیر بوده‌اند). باید به یاد داشت که دستگاه را از جریان برق جدا کرد و طبق مارک دستگاه، ذغال دریل لازم را تهیه کرد.

اگر کاربر تخصص کافی در تعویض قطعه را نداشته باشد، با سپردن این کار به متخصص، خیال خود را راحت کند. در روش اول که حتی توسط خود کاربر هم توانایی آن را دارد، با باز کردن قسمت‌هایی از دستگاه که مشخص شده‌اند و سپس تعویض ذغال فرسوده با ذغال جدید، تعویض را انجام دهد. اما روش دوم پیچیدگی‌هایی را در بر دارد که ممکن است کاربر، مهارت لازم را برای تعویض ذغال را نداشته باشد و بهتر است برای اولین تعویض به فرد متخصص مراجعه کند؛ اما کلیت این روش عبارت است از باز کردن دستگاه و پیدا کردن کالکتور، سپس باز کردن کلکتور و تعویض باطری (باطری باید درست جا انداخته شود).


🔷 🔷 جهت مشاهده و اطلاع از محصولات سایت فروشگاهی بست ابزار 🔷 🔷 


خرید ذغال دریل

از آن جهت که ذغال، یک قطعه مصرفی بوده و کیفیتش بر کارایی دریل و همینطور عمر متوسط آن تاثیر مستقیمی دارد؛ به طوری که حتی می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین اجزای یک دریل به شمار می‌آید، پس باید در خرید ذغال دقت بیشتری به کار برد. انواع مختلفی از ذغال برای دریل‌ها در بازار وجود دارد که معمولا بر اساس ابزار متفاوت هستند که کاربر بتواند آن‌ها را خریداری نماید. از ویژگی‌های تعیین‌کننده برای خرید ذغال دریل که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد؛ متریال کربن، مارک، کیفیت و… که همگی در کارایی، نقش به سزایی دارند، هستند؛ بخاطر همین بهتر است که خرید از نمایندگی‌های معتبر صورت گیرد. این امر باعث می‌شود که کاربر با خیال راحت ذغال را بر روی دریل نصب و از آن استفاده کند و با استفاده از خدمات پس از فروش تا جای ممکن از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

تاریخ انتشار 1402/01/29

‫2/5 ‫(1 نظر)
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*